Jeżeli usłyszymy o kwasie hialuronowym, to zazwyczaj myślimy o medycynie estetycznej. Jednak warto wiedzieć, że niejednokrotnie kwas ten, jest wykorzystywany podczas leczenia różnych chorób, a to oznacza, że ma on znacznie większe zastosowanie niż może nam się wydawać. Dlatego też, tak ważne jest to, aby zapoznać się z informacjami, co może nam on zaproponować, bo może się okazać, że ta wiedza jeszcze niejednokrotnie nam się przyda.

Jest w naszym organizmie

Przede wszystkim warto wiedzieć, że kwas hialuronowy jest obecny w naszym organizmie, w postaci soli sodowej. Najwięcej znajduje się go w naszej skórze, w mazi stawowej i w ciele szklistym oka. To właśnie on jest jednym z budulców ścian naszych naczyń krwionośnych. Możemy być tym zaskoczeni, ale przede wszystkim ma za zadanie zajmować się wiązaniem wody. Codziennie pewna jego ilość ulega zniszczeniu, ale jest on zastępowany nową ilością kwasu. Niestety, z wiekiem te możliwości zastępowania się zmniejszają, a to oznacza, że musimy zacząć dostarczać kwas hialuronowy z zewnątrz, poprzez zastrzyki, kremy albo tabletki. To ważne, ponieważ zbyt mała jego ilość powoduje niszczenie naszych tkanek.

Za co odpowiada?

Zastanawiamy się, za co jeszcze w naszym organizmie odpowiada kwas hialuronowy? Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że to właśnie dzięki jego odpowiedniej ilości nasza skóra jest odpowiednio nawilżona, a co się z tym wiąże, jest również jędrna i gładka. Jeśli mamy w organizmie za mało tego kwasu, to dochodzi do wysuszania się skóry, do jej wiotczenia i starzenia się, więc nic dziwnego, że ludzie starają się zapobiec tego typu wydarzeniom. Dla wielu może być zaskoczeniem, że to właśnie na bazie tego kwasu powstają płyny do soczewek i krople do oczu. Dzięki nim łagodzi się podrażnienia oczu, a także walczy się z zespołem suchego oka. To wszystko dlatego, że kwas hialuronowy wiąże wodę, a więc zatrzymuje ją tam, gdzie powinna być. Poza tym, wykorzystywany jest także w leczeniu kości i stawów, więc jak widać, ma on naprawdę bogate zastosowanie. Warto zobaczyć co można tutaj zdziałać korzystając z właściwości, które posiada kwas hialuronowy. Może się się okazać, że sami moglibyśmy skorzystać z jego niesamowitego działania. Jeśli nie do poprawienia urody, to chociażby do walki z zespołem suchego oka, czy zwyrodnieniami, które zaczęły się pojawiać w naszych stawach. Warto się więc zastanowić, czy nie powinniśmy zacząć stosować tego typu rozwiązań, tym bardziej, że są one całkowicie bezpieczne i co więcej, znane są od lat.