W dzisiejszym świecie, zabiegi poświęcone skórze są bardzo różne, ale i niezmiernie ważne. Na wiele z nich decyduje się coraz więcej pacjentów, którzy troszczą się zarówno o swój wygląd oraz zdrowie. Jednym z najczęstszych przyczyn wizyt u specjalistów są wspomniane w temacie znamiona i zmiany skórne. Kontrola nad nimi jest zarówno oznaką dbania o estetykę, ale i stan zdrowia. Znamiona i zmiany skórne są wynikiem naturalnych procesów zachodzących w skórze każdego człowieka. Większość z nich nie jest groźna, choć zapobiegawcze sprawdzanie jest niezwykle istotne. Co najmniej raz w roku powinno się odwiedzić dermatologa, który dokładnie sprawdzi stan istniejących lub nowo powstałych znamion i stwierdzi, czy są one konieczne do usunięcia, a być może zleci dalszą diagnozę. Znamiona i zmiany skórne charakteryzują się jednak zazwyczaj nieestetycznym wyglądem. W związku z tym, bardzo często (najczęściej kobiety) decydują się na ich usunięcie jedynie ze względów estetycznych. W każdym jednak wypadku, można zdecydować się na różne zabiegi, które pozwolą pozbyć się uciążliwych zmian skórnych. Dziś pod lupę weźmiemy te najpopularniejsze:

  • Pierwszym narzędziem, które cieszy się największym uznaniem zarówno wśród dermatologów, ale i samych pacjentów jest laser frakcyjny. Jest świetnym i skutecznym sposobem na to, by trwale pozbyć się jakichkolwiek znamion i zmian skórnych. Co ważne, zabiegi laserowe nie są inwazyjne. Całe leczenie polega na pracy wiązek światła, które docierają w głąb skóry i rozbijają zmutowane tkanki. Najkorzystniejszy w tym wypadku okazuje się jednak okres rekonwalescencji, który trwa zaledwie kilka tygodni. Jedyne wady terapii laserowej to ograniczenia. Nie mogą z niego skorzystać kobiety w ciąży ze względu na szereg przeciwskazań;
  • Kolejną możliwością na usuwanie znamion i innych zmian skórnych jest elektrokoagulacja. W samym działaniu, są to zabiegi nieco podobne do tradycyjnych laserów, jednak w tym wypadku wykorzystuje się skuteczność prądów zmiennych o wysokiej częstotliwości, które ścinają białko w chorych tkankach i je trwale usuwają. Ten rodzaj leczenia szczególnie polecany jest osobom, które zmagają się z kurzajkami, włókniakami, brodawkami. Do jego minusów należy jednak szereg niekorzystnych i niepożądanych skutków ubocznych. Po oddziaływaniu urządzenia o zmiennym prądzie, może pojawić się mocne zaczerwienienie, czasem krwawienie, a nawet siniaki i blizny. Przeciwskazaniami do tego typu leczenia jest ciąża, cukrzyca, nowotwory i przewlekłe choroby serca.