Wystarczy wejść do jakiejkolwiek drogerii, apteki albo supermarketu, aby przekonać się, jak wiele różnych past do zębów możemy kupić. Różne rodzaje, na różne problemy, w różnych wielkościach i smakach. To może powodować trudności z zakupem odpowiedniej pasty do zębów, bo nie będziemy wiedzieli, którą z nich wybrać. Na co więc zwracać uwagę, aby mieć pewność, że zapewniamy naszym zębom to wszystko co jest im potrzebne, aby były mocne i zdrowe?

Co nam dolega?

Jeżeli nasze zęby nas nie bolą, nie czujemy aby działo się z nimi coś złego, to zawsze możemy zdecydować się na pasty uniwersalne, których jest najwięcej. One posiadają wszystkie niezbędne składniki, które są potrzebne do usunięcia bakterii i resztek jedzenia z zębów, a także chronią nasze dziąsła. Jeśli jednak stwierdzimy, że nasze zęby nabrały żółtego odcienia i chcielibyśmy to zmienić, to powinniśmy się zdecydować na pasty wybielające. Posiadają one specjalne drobinki lub granulki, które mają odpowiednie substancje chemiczne, dzięki czemu łatwiej jest usunąć osad nazębny, ale nie usunie przebarwień z zębiny. Dlatego mogą być stosowane tylko wtedy, kiedy chcemy delikatnie rozjaśnić zęby.

Jakie jeszcze pasty możemy wybrać?

Mając problem z wrażliwymi zębami, które bolą przy zetknięciu z zimnym, gorącym albo kwaśnym jedzeniem, to powinniśmy wybierać odpowiednie pasty do zębów nadwrażliwych. One pomogą zabezpieczyć odsłonięte kanaliki zębowe i nie dopuszczą, aby nieprzyjemne bodźce docierały do miazgi zębowej. No i oczywiście jeśli mamy małe dzieci, to powinniśmy wybierać takie pasty do zębów, które będą przeznaczone odpowiednio do ich wieku. To oznacza, że większość z nich będzie pozbawiona fluoru, ale posiada ksylitol, który będzie działał przeciw próchniczo. Warto też sprawdzić co zawierają w sobie te pasty i pamiętać, że dla poprawy smaku mogą one mieć trochę wyciągu np. z aloesu. A jeśli mamy problemy z dziąsłami, które mogą zakończyć się utratą zębów, to powinniśmy kupować pasty przeciw parodontozie. Będą one przeciwdziałały zapaleniu dziąseł i ułatwiały ich regenerację. Pasta do zębów ma przede wszystkim czyścić i chronić zęby przed bakteriami. Jednak jeśli wiemy, że mamy problem z ich nadwrażliwością, albo mamy zapalenie dziąseł, to dobrze zrobimy, jeśli wybierzemy takie pasty do zębów, które przy okazji ich czyszczenia pomogą nam się również zajęć tym dodatkowym problemem. Dzięki temu życie może stać się prostsze, a to co dzieje się w naszej jamie ustnej nie będzie aż tak męczące i nie będzie nam utrudniało funkcjonowania.