Sztuczne łzy to środki, których zadaniem jest dbanie o prawidłowe nawilżenie oka. W takich preparatach zazwyczaj znajdują się różne substancje, a przede wszystkim glikol, kwas hialuronowy lub metyloceluloza. Nazwa sztucznych łez nie jest przypadkowa. Wspomniane substancje mają w pewien sposób emitować prawdziwe łzy, przez co usuwają nieprzyjemne dolegliwości spowodowane nadmierną suchością oka. Sztuczne łzy to najczęściej preparaty pod postacią kropli, które wkrapla się bezpośrednio do dolnej części oka, naciągając odpowiednio wcześniej powiekę. Dzięki temu preparat tworzy powłokę ochronną, która efektywnie rozprowadzona zostaje po całej powierzchni.

Dla kogo sztuczne łzy?

Te krople nawilżające są o tyle bezpieczne, że można je stosować praktycznie bez ograniczeń. Świetnie sprawdzą się u osób, które odczuwają suchość oka. Najczęściej korzystają z nich wszyscy pracujący przy komputerach, w suchych pomieszczeniach i w klimatyzowanych miejscach. Sztuczne łzy to świetny sposób na nawilżenie oka przy noszeniu soczewek kontaktowych. Objawy suchego oka odczuwają także osoby z problemami tarczycy, kobiety w okresie menopauzy oraz osoby chore na tarczycę. Krople nawilżające sprawdzają się także przy codziennej pielęgnacji lub jako dodatkowy element dla tych, którzy codziennie aplikują różne leki i substancje do oka i traci ono tym samym powłokę ochronną i nie jest już wystarczająco nawilżone.

Jak wybrać najlepszy preparat?

Najlepsze środki eliminują uciążliwe skutki suchego oka, a nie działają jedynie chwilowo. Aby dobrać najlepsze krople, trzeba pamiętać o swoich potrzebach. Niektóre produkty działają jak żel i dopiero po zaaplikowaniu do oka tworzą specjalną powłokę ochronną. Inne z kolei są płynami, zwiększającymi film łzowy, co nie do końca uwalnia od uciążliwych objawów. Przy wyborze należy także zwrócić uwagę na to, czy konkretne krople nie powodują zmniejszenia ostrości obrazu. Zespołu suchego oka nie da się wyleczyć, a jedynie pracować nad zwiększeniem jego nawilżenia. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiednich preparatów. Ich aplikacja może być nieograniczona i nie wpływa negatywnie na zdrowie. O posiadaniu takich kropli muszą pamiętać szczególnie osoby, które odczuwają swędzenie powiek lub charakterystyczny piasek pod nimi. Przydadzą się wszystkim noszącym soczewki kontaktowe lub przebywającym w suchych pomieszczeniach. Ze sztucznych łez szczególnie często korzysta się w upalne dni, gdyż preparaty dodatkowo mają w swoim składzie ważne filtry UV.