Tarcze diamentowe to bardzo chętnie wybierane narzędzie ścierne do wielu prac. Okazuje się być wielozadaniowym współpracownikiem, jednak ich funkcjonalność nie powinna być wykorzystywana wszechstronnie. Na początku należałoby wyjaśnić w jaki sposób wspomniane tarcze działają. Cała praca to tarcie cząstek diamentu, które w efekcie przecinają nawet najbardziej wymagający materiał. Cząstki te są oblane specjalnym stopem z metalu, dzięki czemu się ze sobą łączą i wzajemnie podtrzymują. Bez spoiwa bardzo szybko by się zużywały. Tarcze diamentowe w sposób błyskawiczny mogłyby pęknąć, a bez tej właściwości – okres użytkowania i pracy skróciłby się do minimum. Wspomniane wcześniej spoiwo to niezwykle ważny element, który jest odporny na ścieranie. Jeśli jednak starcie pierwszej warstwy nastąpi i cięcie nie będzie wystarczająco precyzyjne – należy sięgnąć po osełkę do tarcz, za pomocą której dociera się do ukrytych cząstek diamentu.

Cięcie tarczami diamentowymi można rozgraniczyć na dwie kategorie:

  • Pierwsza z nich to cięcie na mokro. Do realizacji zadania potrzebny jest dostęp do wody, za pomocą której możliwe jest stałe chłodzenie tarczy, wsparcie jej pracy, ale i czyszczenie z powstałych pyłów. Dla wielu wykonawców jest to jednak uciążliwe i decydują się na bardziej funkcjonalną alternatywę;
  • Cięcie na sucho wykorzystuje specjalnie wbudowany nawiew, który chłodzi tarczę i nie wymagana jest dodatkowa praca nad poprawnością działania i uzupełnianie urządzenia o inne produkty.

Tarcze diamentowe są urządzeniami wielofunkcyjnymi, a co za tym idzie – używanymi dość powszechnie. Niestety wiele osób zapomina o konieczności dbania o swoje bezpieczeństwo, które w tym wypadku jest niezwykle ważne. Do każdego zadania należy podchodzić bardzo indywidualnie i dbać o środowisko pracy. Należy stosować się do wszystkich zaleceń producenta, które zostały zawarte w instrukcji urządzenia. Dodatkowo, nie można pominąć kroku sprawdzenia, czy tarcza jest dobrze i stabilnie zamontowana. Z biegiem czasu użytkowania trzeba dodatkowo sprawdzać, czy na powierzchni tarczy nie pojawiły się uszkodzenia, wgniecenia i zadrapania, które mogą być niebezpieczne. Jak nie korzystać z tarczy diamentowych? Nie wolno posługiwać się urządzeniem, które nie jest osłonięte dedykowaną osłoną. Należy także kontrolować maksymalną prędkość cięcia. Nie zaleca się korzystania z urządzeń dedykowanych na mokro w sposób odwrotny, co może powodować nie tylko nieskuteczność prac, ale i niebezpieczeństwo. Do cięcia nie powinno się używać siły własnych mięśni – maszyna powinna pracować w swobodny sposób.