Diagnostyka chorób serca jest bardzo rozwinięta w dzisiejszych czasach. Jednym z popularniejszych badań, które się wykonuje jest tytułowy holter ciśnieniowy.
Jak przebiega badanie?
Wszystko zaczyna się od nałożenia pacjentowi dedykowanego mankietu. Ten z kolei musi być odpowiednio połączony z pasem. W jego budowie znajduje się specjalistyczna pompa, a całe urządzenie działa za pomocą baterii. Holter ciśnieniowy opiera się na działaniu aparatu, który przez cały czas trwania badania monitoruje ciśnienie krwi pacjenta. Pomiary są pobierane przez całą dobę, w odpowiednich odległościach czasowych, zmiennych w nocy i za dnia. Wspomniany wcześniej mankiet ma za zadanie wypełniać się powietrzem, przez co ciśnienie krwi może być analizowane. Z takim urządzeniem, pacjent może być wypisany do domu, a jego ściągnięcie i późniejsze konsultacje odbywają się najczęściej na następny dzień. Wyniki z holtera ciśnieniowego przesyłane są na komputer lekarza, a następnie zbiera się stosowne informacje. Pacjent może liczyć na konsultacje po około trzech tygodniach od zdjęcia urządzenia, a indywidualny czas zależy od tego, jak dużo pracy musi wykonać kardiolog.
Po co przeprowadza się badanie z holterem ciśnieniowym?
Po pierwsze jest to bardzo cenne urządzenie, które pomaga w sprawny sposób wykryć schorzenia serca. Najczęściej jest pomocny w diagnostyce nadciśnienia, ale także w momencie jego leczenia, a raczej skuteczności. Holter ciśnieniowy pozwala wykryć bardzo dokładne spadki i wahania, które są cennym źródłem do postępowania w dalszym etapie. Stosuje się go dlatego, że daje pełen obraz ciśnienia, a nie tylko pojedynczy pomiar. Zwyczajne mierzenie ciśnienia może być przekłamane, z powodu stresu przed wizytą i inną sytuacją, która ma wpływ na jego poziom.
Kto i kiedy powinien zdecydować się na badanie?
Holter ciśnieniowy polecany jest wielu osobom, które zmagają się z różnymi schorzeniami. Najczęściej jest to badanie, na które kieruje lekarz prowadzący. W szczególności wskazaniami alarmującymi i wymagającymi działania tego specjalistycznego urządzenia są: kontrola ciśnienia, badanie skuteczności przeprowadzanego leczenia, diagnoza nadciśnienia i niedociśnienia, wykrycie ewentualnych zmian.
Kto nie powinien decydować się na badanie?
Z reguły każde badanie ma jakieś przeciwskazania. W wypadku holtera ciśnieniowego zwykle nie występują. Zarówno kobiety w ciąży, ale i osoby starsze nie muszą obawiać się skutków ubocznych i negatywnych wpływów, których po prostu nie ma. Badanie wykonywane jest w trakcie codziennych czynności. Charakteryzuje się dużym komfortem i wygodą.
Komentarze