kołdra letnia

Żylaki to pogrubione żyły na nogach, przez które krew nie przepływa tak sprawnie jak powinna. Dla wielu osób niestety nie wiążą się one z chorobą, a raczej z mało estetycznym wyglądem. Zwłaszcza dla pań, które niejednokrotnie z tego powodu rezygnują z zakładania spódniczek. A przecież powstawanie żylaków jest niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ krążenie nie jest takie jak być powinno i może się okazać, że jeśli nie będziemy temu próbować zapobiegać i w razie konieczności nie będziemy tego leczyć, to problem będzie się pogłębiał i będzie jeszcze większe zagrożenie dla naszego zdrowia.

Co prowadzi do powstawania żylaków?

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że na powstawania żylaków wpływ może mieć wiele różnych czynników. Z jednej strony mogą to być geny, a to oznacza, że jeśli ktoś z naszej rodziny ma problemy z żylakami, to będzie istniało duże prawdopodobieństwo, że my także będziemy mieli z tym problem. Poza tym, do ich powstawania może się także przyczynić nadwaga, brak ruchu, palenie tytoniu. Siedząca lub stojąca praca także może być jednym z czynników, zwłaszcza jeśli przez dłuższy czas przebywamy w jednej pozycji i nie ruszamy wówczas nogami. Dlatego też, warto wiedzieć, jak zapobiegać żylakom i co zrobić jeśli już się one pojawią.

Z czego możemy korzystać?

Przede wszystkim musimy pilnować prawidłowej wagi ciała i odpowiedniej dawki ruchu. Do tego, jeśli mamy siedzącą pracę, powinniśmy co jakiś czas wstać i rozruszać nogi, a siedzenie na krawędzi krzesła jest wręcz niedopuszczalne. Jeśli mamy pracę stojącą, to także warto co jakiś czas poruszać nogami, chodzić w miejscu, tak aby pobudzić w nich krążenie. Powinniśmy także zrezygnować ze wszelkich używek. A jeśli żylaki zaczną się pojawiać, to powinniśmy pamiętać o ich masowaniu, o trzymaniu ich parę razy w ciągu dnia uniesionych do góry, o odpowiedniej diecie bogatej w błonnik, można też nogi polewać zimną wodą. Co więcej, w aptece otrzymamy także specjalne preparaty, jak i rajstopy przeciw żylakom. Pojawienie się żylaków to nie tylko problem estetyczny. To przede wszystkim problem zdrowotny i znak, że musimy poważnie zająć się kondycją naszego ciała. Dlatego nie można ich ignorować. Należy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby im zapobiegać, a jeśli już się pojawią, trzeba podjąć wszystkie niezbędne kroki, aby ograniczyć ich pogłębianie się i dalsze negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Żylaków nie można ignorować, a im szybciej zaczniemy działać, tym lepiej będzie dla nas.