Nie ulega wątpliwości, że z jednej strony ogień jest bardzo ciekawym zjawiskiem. Przyciąga, ogrzewa, pozwala się w sobie zatracić, jeśli tylko zawiesimy na nim dłużej wzrok. Z drugiej jednak strony musimy mieć świadomość, że jest bardzo niebezpieczny, zwłaszcza jeśli wymknie nam się spod kontroli i zacznie się rozprzestrzeniać poza miejsce, które wyznaczyliśmy. To pewnie też powoduje, że tak wielu ludzi jest zafascynowanych ogniem, ponieważ z jednej strony ma nam wiele do zaoferowania, bo chociażby ciepło które daje, a z drugiej potrafi być bardzo niebezpieczny. Z tego też powodu nie powinniśmy zajmować się rozpalaniem ogniska jeśli nie mamy w tym doświadczenia, a każdy nawet najmniejszy płomień powinniśmy dokładnie pilnować.

To też oznacza, że w wielu miejscach powinien znajdować się podręczny sprzęt gaśniczy, tak aby można było zareagować zawsze, gdy będzie zachodziła taka potrzeba. Realizując ustawowy obowiązek ochrony przeciwpożarowej BHP do przygotowywania i kontroli warunków i zabezpieczeń powinna być zaangażowana profesjonalna firma ppoż, gdyż tyko taka oferuje certyfikowane usługi przeciwpożarowe spełniające wymogi ustawowe.

Różne są reakcje

Z jednej strony są osoby, które boją się ognia, które unikają go za wszelką cenę i nie ma możliwości, aby się do niego zbliżyły. Mówimy wówczas, że takie osoby cierpią na pirofobię. Jest ona silniejsza od nich i nawet jeśli wiedzą, że ogień jest pod okiem profesjonalistów, że wszystko jest pod kontrolą, to strach przed tym żywiołem będzie mimo wszystko większy. Znowu z drugiej strony mamy takie osoby, które są zafascynowane ogniem, które co chwilę zapalają świeczki, wykorzystują każdy moment, żeby rozpalić ognisko.

Niejednokrotnie prowadzi to do groźnych sytuacji, gdy dochodzi do podpaleń, ale piromania jest silniejsza od tych ludzi. Jest jak uzależnienie od którego nie można się uwolnić. Wówczas trzeba użyć nie tylko podręczny sprzęt gaśniczy, ale też niejednokrotnie należy skorzystać z profesjonalnego sprzętu straży pożarnej, ponieważ okazuje się, że jednak taki ogień wymknął się spod kontroli.

Co jeszcze wiąże się z ogniem?

Są również takie osoby, które uważają, że z płomieni da się wróżyć. Takie spojrzenie na świat nazywa się piromancją i zajmują się nim tylko określone osoby, które potrafią odczytać to, co chcą im pokazać płomienie.

Nie mniej w takich przypadkach również warto mieć pod ręką podręczny sprzęt gaśniczy, tak aby móc zareagować od razu, gdyby okazało się, że płomienie jednak wymknęły się spod kontroli i zaczynają żyć własnym życiem. W ogóle dobrze by było, gdyby taki podręczny sprzęt gaśniczy znajdował się w każdym domu. To nie musi być nic wielkiego. Wystarczy mała gaśnica czy hydronetki, albo koce gaśnicze. Chodzi o to, abyśmy posiadali rzeczy, dzięki którym będziemy mogli zapanować nad ogniem, zanim się rozprzestrzeni i przybierze na sile, a więc zanim przyjedzie straż pożarna.

Takie rzeczy nie są drogie, a mogą uratować nasz dobytek czy nawet nasze życie. Warto zobaczyć jaki jest podręczny sprzęt gaśniczy. Nie jest drogi, nie zabiera wiele miejsca, a jednocześnie może się okazać najważniejszym wyposażeniem naszego domu.