Terapia jąkania dzieci
Nie ma nic dziwnego w tym, że u części populacji notuje się zaburzenia mowy. Miewają one bardzo różne podłoże, ale faktem jest, że bez względu na specyfikę mogą one stanowić poważny problem i po prostu znacznie obniżać ogólną jakość życia. Jednakże zastosowanie odpowiednich rozwiązań terapeutycznych przynosi czasami świetne efekty, aczkolwiek muszą być w tym aspekcie spełnione pewne warunki. Przede wszystkim jeśli jakaś wada objawia się już w wieku dziecięcym, to wskazane jest korzystanie z profesjonalnej pomocy już wówczas. W przypadku dzieci szansa na skuteczne wyeliminowanie pewnych wad jest zdecydowanie większa. Zwlekanie z tym może sprawić, że w okresie nastoletnim czy w wieku dorosłym terapia nie nie przyniesie pożądanych efektów lub też będą one zdecydowanie mniej zauważalne, a osiągnięcie celu będzie bez porównania trudniejszym zadaniem. Jeśli chodzi o leczenie jąkania u dzieci, szansa na powodzenie działań jest spora. Rzecz jasna nad przebiegiem terapii musi czuwać specjalista – najlepiej logopeda z kierunkowym przygotowaniem związanym właśnie z leczeniem takiego zaburzenia. Takich specjalistów jest na rynku wielu, posiadają oni bardzo gruntowne wykształcenie, a przecież cały czas mogą się rozwijać w aspekcie zawodowym. Pozwalają na to to dodatkowe kursy, szkolenia z zakresu konkretnych metod leczenia czy też studia podyplomowe, które często skutkują de facto uzyskaniem kolejnej specjalizacji. Rośnie zatem szansa, że dziecko poddane terapii u takiej osoby rzeczywiście będzie wypowiadać się poprawniej, a w pewnych sytuacjach jąkanie udaje się pokonać całkowicie – i tego należy życzyć każdemu, kto jest dotknięty taką przypadłością.
Terapia, która sprawi, że znów będzie można mówić płynnie i komunikować się swobodnie
Najczęściej jąkanie w przypadku dziecka pojawia się nagle i wcale nie musi mieć związku z jakimiś konkretnymi wydarzeniami.
Zwykle jednak występowanie objawów zająkiwania jest skorelowane z sytuacjami dla dziecka stresowymi. Podobnie dzieje się także u dorosłych jąkających się, którzy na stres reagują właśnie jąkaniem. Bywa, że pod presją sytuacji i nerwów zająkiwanie staje się tak silne, że osoba dotknięta przypadłością nie jest w stanie w ogóle komunikować za pomocą mowy. Uspokojenie się i opadnięcie emocji z reguły przynosi efekt w postaci osłabienia objawów, a nierzadko ich całkowitego ustąpienia. Co jednak zrobić, aby taki efekt uzyskać w sposób trwały? To już dużo poważniejsze wyzwanie i w tym momencie skuteczna terapia jest po prostu niezbędna. Trzeba pamiętać, że leczenie jąkania u dzieci, choć daje większe szanse powodzenia, wcale nie przebiega łatwo. Dziecko ma swoją specyfikę i czasami trudno jest zachęcić je do współpracy w ramach terapii. Tym bardziej, jeśli pewne jej elementy są dla dziecka irytujące, nienaturalne i wywołują niepokój. Poza tym walka z zająkiwaniem wiąże się też z konsekwencją i wytrwałością. Dzieciom z natury brakuje cierpliwości i mają one ograniczoną zdolność skupienia się na jednej kwestii przez dłuższą chwilę. Dorosłym przychodzi to łatwiej, ale mimo wszystko to dziecko ma znacznie większą szansę na to, aby po pewnym czasie od rozpoczęcia terapii pożegnać jąkanie całkowicie. Każdej młodej osobie dotkniętej tą przypadłością należy tego życzyć.