Na czym polega rehabilitacja onkologiczna?
Kiedy myślimy o rehabilitacji, to zazwyczaj myślimy o ćwiczeniach, które chory ma wykonywać pod okiem specjalisty, a które mają go doprowadzić do lepszej kondycji fizycznej i szybszego powrotu do zdrowia. Jednak jeśli chodzi o rehabilitację onkologiczną, to warto wiedzieć, że tutaj chodzi nie tylko o ruch i aktywność fizyczną, ale także o aktywność społeczną i zawodową. O co więc tak naprawdę chodzi, jeśli mówimy o rehabilitacji onkologicznej?
Pierwsze to ruch
Oczywiście jednym z czynników rehabilitacjionkologicznej jest ruch. Chodzi o to, aby pacjent ćwiczył z rehabilitantem na tyle, na ile pozwala mu zdrowie i siły. Aby nie doszło do skurczu mięśni, aby nie doszło do zatoru w płucach. Taka rehabilitacja może się różnić w poszczególnym okresie, w zależności od tego, jak będzie się czuł pacjent. Im więcej będzie on miał sił, tym bardziej rozbudowana może być taka rehabilitacja.
Przywrócenie do wykonywanych ról
Każda osoba w życiu społecznym spełnia określone role. Dlatego też, rehabilitacja onkologiczna musi polegać na przywróceniu tej osoby, do wypełnianych przez nią wcześniej ról. Do pokazania jej, że mimo choroby nadal jest w stanie te role w pewnym zakresie wypełniać, a kiedy uda się chorobę pokonać, to należy pomóc tej osobie powrócić do ich wypełniania, tak aby wiedziała, że choroba nie miała tutaj żadnego wpływu na te role, że nadal jest ona pełnoprawnym członkiem społeczeństwa.
Powrót do pracy
Oczywiście trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że ludzie chorujący na nowotwór, to niejednokrotnie też ludzie, którzy wcześniej byli aktywni zawodowo. Należy więc dołożyć starań, aby pomóc im w powrocie do tej aktywności zawodowej, aby dopilnować, by nie wypadli oni z rynku pracy i mieli do czego wracać, gdy leczenie zostanie już zakończone.
To nie wszystko
Trzeba pamiętać, że taka rehabilitacja onkologiczna, musi być dopasowana do stanu pacjenta. Tam gdzie może mu pomóc po pokonaniu choroby, to musi pomagać. Jednak jeśli okaże się, że choroba nowotworowa weszła już w stadium terminalne, to konieczne będą takie działania, które pomogą zmniejszyć ból, strach, ale jednocześnie zapewnią odpowiedni komfort życia i sprawią, że taka osoba możliwie jak najdłużej będzie samodzielna. Dzięki temu, do końca będzie miała poczucie, że jest traktowana z godnością, a delikatne ćwiczenia fizyczne, pomogą przezwyciężać ból. Koniecznie trzeba sprawdzić, na czym polega rehabilitacja onkologiczna i sprawdzić, w jaki sposób może się ona zmieniać, w zależności od rozwoju albo zatrzymania choroby. Chory nie jest tutaj sam i warto o tym wiedzieć.